Витамините през пролетта

През пролетта организмът има повишени нужди от витамини. Може да си ги набавите по естествен начин от храните, които консумирате. Събрахме най-важните витамини през пролетта и в кои храни да ги откриете.

Витамини против пролетна умора

Витамин А помага за растежа, той ще повиши устойчивостта срещу инфекции и ще подобри зрението ви. Витамин А ще откриете в кравето масло, яйцата, хайвера, мазна риба, черния дроб. От зеленчуците: спанакът, копривата, моркови, картофи и др.

Витамин В1 улеснява усвояването на въглехидратите и е важен за равновесието на нервната система. Съдържа се в обвивките на всички зърнени храни. Основни храни източници на витамин В1 са пълнозърнест хляб, жито и бирена мая.

Витамин В2 играе роля в обмяната на веществата. Ще си го набавите с яйчен жълтък, сирене, мляко, чушки, спанак, домати, зелен грах.

Витамин В3 е много нужен, ако холестеролът в кръвта е повишен, предпазва от ранна атеросклероза. През пролетта негов доставчик са зърнените храни (елда, булгур, жито), млякото, сиренето, фъстъците, гъбите и рибата.

Богати на витамин В5 са киселото и прясно мляко, бобът, лещата, фъстъците, доматите, гъбите и жълтъкът.

Витамин В12 помага при анемия, регулира чернодробните функции. Той подобрява мастната обмяна. Източници на витамин В12 са месото, рибата, млякото, яйцата и др.

Витамин С има значение за метаболизма и повишава съпротивителните сили на организма. В края на зимата и началото на пролетта много хора страдат от недостатъчно витамин С. Това е т.нар пролетна умора. Портокалите, грейпфрутите, лимоните, магданозът, лападът, дренките, зелето, морковите, копривата, спанакът, копърът, ябълките ще ви предпазят от пролетна умора. Източник на витамин С са марули, пресният чесън, пресният лук и репички, от които непременно си приготвяйте свежа салата, а вместо оцет добавяйте лимонов сок. Чаят от шипки е също отличен източник на този важен витамин.

Витамин Д предпазва от рахит. Той се съдържа в рибеното и кравето масло, в прясното мляко, в яйчения жълтък, гъбите. Чрез тези храни, а също и под действието на ултравиолетовите лъчи, няма да боледувате.

Витамин Е се съдържа в зеленчуците, граха, марулята, житото, царевицата, ядки. Той играе роля за нормалното протичане на бременността и е мощен антиоксидант.

Витамин К - фактор за кръвосъсирването. Най-богати храни на витамин К са: спанакът, копривата, карфиолът, тиквата, зелето, доматите, магданоз, босилек.

Едно е сигурно, ако се храните балансирано, няма да страдате от пролетна умора.

Най-добре е плодовете и зеленчуците да се консумират в сурово състояние, защото при кулинарна обработка се унищожават витамините. Измивайте плодовете и зеленчуците на течаща вода, но не ги оставяйте да стоят дълго време във вода. Също не трябва да се белят, режат и настъргват много време преди да се консумират. Ако ще ги варите, нека да са цели.

През пролетта си набавяйте храните, които съдържат изброените витамини. По този начин ще осигурите на организма си защита срещу инфекции и недостиг на енергия, без да се налага да използвате така модерните витамини под формата на добавки.