Чай от коприва
Копривата е добре познато у нас диворастящо растение. Нейните лечебни свойства са били познати още от древността.
Химическият състав на копривата е твърде богат. 100 гр пресни листа съдържат около 84 гр вода, 2-3 гр белтъчини, 3-4 гр захари и 5-6 г разтворими вещества.
Приема се, че тя е една от най-богатите на белтъчини зеленчукова храна, и то пълноценни, защото белтъчините й съдържат много незаменими аминови киселини.
Зелените листа на копривата са богати също на витамини, минерални соли, органични киселини, ферменти, хлорофил. Листата й съдържат около 100 мг витамин С, 9.6 мг каротин.
Съдържа още витамини от групата В, витамин РР, Д, Е, К, както и значително количество фолиева и пантотенова киселина.
По химичен състав тя е много близка до спанака и киселеца. Съдържанието на желязо в нея обаче е по-голямо - 3.9 мг. Счита се за една от най-богатите на желязо храни . Много е богата на калиеви соли, което я прави полезна при сърдечно-съдови заболявания, при задържане на течност в организма и др. Копривата съдържа още калций, малко манган, сяра и хлор.
Всичко това определя чудесните й лечебни и хранителни свойства. Копривата има кръвоспиращо, диуретично и антианемично действие. Билката стимулира растежа, обмяната на веществата и засилва имунитета.
Копривата трябва да се бере, докато е млада. Използват се листата, корените и семената. Листа се събират от май до септември, а пък корени - от септември до ноември. Корените трябва да се изчистят от пръстта и да се измият преди да се изсушат. Но ако сте пропуснали този период, най-лесният вариант е да си я закупите от аптека.
Копривата е застъпена отдавна в нашата национална кухня. С коприва могат да се приготвят разнообразни и вкусни рецепти, които да бъдат чудесно допълнение към вашата диета. Копривата е ефективна при отслабване, защото засилва метаболизма, успокоява стомаха и пречиства организма от токсини.
Чаша чай от коприва сутрин чудесно може да замести кафето. Сокът от коприва пък може да се използва като освежително питие. Може да се поднася в съчетание с други плодове и зеленчуци - моркови, лимони, ябълки, портокали и др.
Копривата е ценно лекарствено средство при:
- анемии;
- пролетна умора;
- кожни обриви;
- храносмилателни смущения;
- кръвотечение от носа;
- обилна менструация;
- хемороиди;
- бъбречни заболявания (заради диуретичното си свойство);
- захарна болест и др.
Парещите свойства на копривата се препоръчват от фитотерапевтите при ревматизъм. Копривата има и козметични свойства. Отварата от коприва се използва външно и помага при косопад, отоци и натъртвания.
Рецепта за чай от коприва
Дневна доза 4 ч.л листа от коприва на 250 мл вряща вода за около половин минута, защото когато се вари дълго полезните й свойства намаляват. За по-добър вкус може да прибавите към чая лайка или мента.
Рецепта за отвара против косопад
100 г листа от коприва
1/2 л оцет
1/2 л вода
Вари се 30 минути. С отварата се мокрят корените на чиста коса вечер преди лягане или се измива. Косата става по-гъста и с блясък.
Следете постовете ни и в страницата на Dieti.net във Facebook. Там споделяме новите статии и още много мисли за мотивация, снимки, видео упражнения, които да ви помагат и вдъхновяват по пътя към стройната и здрава фигура!
#билки за отслабване #витамин с #желязо #коприва #косопад #метаболизъм #хранене #чай