Безглутенова диета
Цьолиакия (целиакия) – глутенова непоносимост
Глутеновата ентеропатия (от групата на т.нар цьолиакия) е заболяване, което се дължи на вредното действие на глутена на растителните белтъчини, съдържащ се в житните растения (пшеница, ечемик, овес, ръж и др.). Причина са главно неговите продукти (глиадин, глиаденин и др.), които не пълно се разграждат в храносмилателния канал. Именно те увреждат лигавата ципа на тънките черва. В резултат на това интензивно се смущава смилането и всмукването на хранителните вещества.
Предполага се, че заболяването е резултат на имунологични реакции спрямо някои белтъчни фракции на глутена, свръхчувствителността към които се предава и на детето през плацентата или възниква след раждане (особено, ако бебето е захранено рано с изкуствена храна!). Понякога болестта има наследствен характер.
Диетата е основния начин на лечение.
Безглутенова диета е хранителен режим, при който се изключват всички храни, които съдържат глутен. Тази диета ще ти помогне, ако имаш глутенова непоносимост. Ако нямаш признаци на непоносимост към глутена, изключването му от храната не носи ползи за организма (прочети за рисковете в края на статията).
Глутенът се среща в много храни (за някои е очевидно, за някои не толкова). Списъкът е дълъг, но не се стресирай, защото почти винаги е възможно да заместиш една храна с безглутенов вариант. Ще се опитаме да съберем на едно място всички храни без глутен, но е възможно да сме пропуснали някои (пиши в коментарите, ако забележиш). За всеки случай винаги чети етикетите, когато пазаруваш.
Кои храни са без глутен?
- Боб
- Сурови семена и ядки
- Яйца
- Месо и риба
- Плодове и зеленчуци
- Повечето млечни продукти
- Амарант
- Елда
- Царевица
- Ленено семе
- Ориз и оризово брашно
- Соя и соево брашно
- Просо
- Киноа
- Тапиока
- Нахут
- Чиа
- Грах
- Леща
- Картофи и др.
Кои храни са с глутен?
- Пшеница
- Ечемик
- Ръж
- Булгур
- Нишесте
- Грис
- Лимец
- Овесени ядки (освен, ако на опаковката не пише, че са без глутен)
- Бира
- Паста
- Бонбони
- Кремвирши
- Готови зърнени закуски, бисквити, крекери и т.н
- Продукти, които съдържат подобрители и овкусители
- Хранителни добавки, които имат в състава си глутен.
Рискове при спазване на диета без глутен
Храните, които съдържат глутен дават на организма много витамини, минерали и фибри. Премахвайки ги от менюто си, се лишаваш от тях. Ето защо трябва да се стремиш да си набавиш допълнително следните минерали и витамини:
- Калций
- Желязо
- Фибри
- Тиамин (Витамин В1)
- Рибофлавин (Витамин В2)
- Фолиева киселина (Витамин В9)
- Ниацин (Витамин В3)
Преминаването към безглутеново хранене, не е лесно. Ще трябва да се откажеш от много храни, които вероятно си обичала. Добрата новина е за тези, които обичат да готвят, защото при домашно приготвените ястия лесно се следи за съдържанието на глутен. Хубаво е да споделиш със семейството, приятелите и колегите, че преминаваш към този вид хранене. Те ще ти дадат подкрепа, а много вероятно е да имат опит, да ти дадат полезни съвети и напътствия.