Чесън срещу настинка
Една от полезните храни, с които ни е дарила природата е чесънът. Всяка скилидка чесън съдържа витамини от група В (В1, В2, В3, В5, В6 и В9), витамин С, Е и К, както и необходими за организма минерали като калций, фосфор, желязо, магнезий, калий, натрий, селен, манган и др. Още в Древен Египет чесънът, освен като подправка е известен със своите лечебните свойства. В Древна Гърция Хипократ го предписва като универсално лекарство за много и различни болести.
В една скилидка чесън (около 3 гр) се съдържат 4 калории, 15 мг мазнини, 1 гр въглехидрати, 191 мг протеини, 936 мкг витамин С, 37 мкг витамин В6, 2.4 мкг витамин Е, 5.4 мг калций, 51 мкг желязо, 35 мкг цинк, 12 мг калий. Вкусът и ароматът на чесъна се дължат на най-важната негова съставка алицин. Алицинът има силно антибактериално действие и това е причина често да определят чесъна като естествен антибиотик. При топлинна обработка лечебните качества на чесъна намаляват.
За да освежиш дъха си от аромата на чесъна сдъвчи стръкче магданоз, резенче лимон, зрънце от кардамон, канела или изплакни устата с прясно мляко. Най-доброто време да ядеш чесън е вечер, защото до сутринта чесновия дъх ще изчезне. За да премахнеш миризмата на чесън от ръцете си, разтрий ги със сол и след това изплакни с топла вода.
Още ползи от чесъна за здравето
- Богат на антиоксиданти
- Помага срещу настинки
- Притежава противогъбично действие
- Понижава кръвното налягане
- Понижава холестерола
- Предпазва сърцето от сърдечно-съдови заболявания
- Укрепва имунната система
- Намалява риска от атеросклероза
- Подобрява храносмилането
- Помага срещу артрит
- Ускорява метаболизма
- Намалява умората
- Помага при косопад (използва се външно)
- Раните зарастват по-бързо
Профилактичната дневна доза е от 2-3 скилидки чесън. Ако се прекали с него, може да се подразни лигавицата на стомаха. Затова трябва да се избягва консумацията на чесън, ако страдаш от язва, гастрит или имаш проблеми с черния дроб или жлъчката.
Чесънът помага за облекчаване на сърбежа при ухапване от насекоми. За целта разрежи скилидка чесън на две и постави на зачервеното място. Най-ценното свойство на чесъна си остава способността му да убива болестотворните микроорганизми. Ето защо хапвай чесън като профилактика срещу настинки, особено при смяна на сезоните.
4 любопитни поверия за чесъна от миналото
- В миналото вярвали, че сплетен на плитка чесънът пази от зли духове, а пък ако го носите на врата си като амулет ще ви пази от вампири и върколаци.
- Считало се, че ако на сън видиш чесън е на късмет, а пък ако ядеш чесън на сън ще научиш нечия тайна.
- Бъдещите булки "биели" със стебла от чесън, защото се вярвало че така ще бъдат защитени от бъдещи болести и ще им се родят здрави деца.
- Римските пълководци пък били убедени, че чесънът дава кураж на войниците. Освен че хранели войниците с чесън най-редовно, те заповядвали да се насажда чесън в страните, в които се биели, вярвайки че така смелостта ще се пренесе и на бойното поле.